Design a site like this with WordPress.com
Rozpocznij

Prawa kobiet, w tym prawa reprodukcyjne, są prawami człowieka

Oświadczenie pracowniczek i pracowników oraz doktorantek i doktorantów IEiAK UW w sprawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego oceny zgodności prawa do przerywania ciąży z przesłanek embriopatologicznych z Konstytucją RP

Prawa kobiet, w tym prawa reprodukcyjne, są prawami człowieka – spór o prawo do aborcji jest więc sporem o kształt państwa. Opowiadamy się za państwem inkluzywnym, szanującym wolność bez względu na pochodzenie, płeć, seksualność, rasę i wyznawane wartości, za państwem, które zapewnia obywatelom i obywatelkom ochronę i rzetelną edukację. Szanujemy różnorodne poglądy, uczucia religijne osób wierzących, jak i osób niepodzielających tej wiary, a uniwersalne wartości wywodzących z innych źródeł. Jednocześnie domagamy się państwa świeckiego, rzetelnej debaty publicznej wolnej od mowy nienawiści i fałszowania historii.

Jako antropolożki i antropolodzy doskonale wiemy, jak wielkim cierpieniem dla kobiet może być konieczność kontynuacji ciąży po stwierdzeniu poważnej wady płodu. Ponadto świetnie znamy wyniki badań w krajach, w których tak drastycznie ograniczano prawa reprodukcyjne kobiet (np. w Rumunii przed 1989 r., w Irlandii przed 2018 czy w Salwadorze). Zawsze wiąże się to z ogromnym bólem, niepotrzebnym narażaniem kobiet na cierpienie, a nawet śmierć. Naukowczynie i naukowcy w wielu swoich pracach, opartych na badaniach empirycznych, dowodzą, że tak restrykcyjne ograniczanie praw kobiet do aborcji jest rodzajem tortury fizycznej i psychicznej.

Uważamy, że zmiana prawa, tak ważnego dla ogromnej części społeczeństwa i bez troski o jej konsekwencje w czasie walki z pandemią, jest godna potępienia. Rozumiejąc społeczne konsekwencje wydania orzeczenia przez Trybunał Konstytucyjny, w myśl maksymy imperio rationis, wspieramy wszelkie formy pokojowego protestu przeciwko ograniczeniom praw kobiet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: